Gönder Cevapla
 
Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
112 ve Acil Servis Çalışanlarında Oluşabilecek Meslek Hastalıkları
08-16-2014, 01:50 AM
Mesaj: #1
112 ve Acil Servis Çalışanlarında Oluşabilecek Meslek Hastalıkları
[Resim: medical_staff.jpg&h=325&...p;amp;zc=1]
Kaza ve felaketlerde yaralanma veya aniden olan hastalıklarda acil sağlık sorunlarını çözümlemek yada önlemler almaya çalışmak insanlık tarihi kadar eskidir.Türkiye’de acil sağlık sorunları sonucunda meydana gelen ölümler çoğunlukla bilinçsizce yapılan ilk yardımdan kaynaklanmaktadır.Araştırmalara göre kazalrdaki ölümlerin %10 u ilk 5 dakika da %50 si ilk yarım saatte olduğuna göre ilk ve acil yardımın bu çok kısa bir zaman diliminde ne kadar doğru ve çabuk yapılmasının ne kadar önemli olduğunu ortaya koymaktadır.

Acil Sağlık Hizmetleri Türkiye’de her ilin Sağlık Müdürlükleri bünyesinde Şube Müdürlüğü olarak halka acil yardım ulaştırmak amacıyla kurulmuştur.

Türkiye’de her yıl binlerce kişi trafik kazalarından ölmekte yada yaralanmaktadır. 112 ASH ilk uygun olmayan taşıma yöntemleri, bilgisizlik ve ihmal gibi nedenler sonucu kaynaklanan ölümlerin önlenmesi ve sakatlıkların azaltılması amaçlanmaktadır.Son yıllarda hastane öncesi acil sağlık hizmeti yaygınlaştırılması ambulans personeli bakımından desteklenmesi sonucunda tarfik kazalarında olsun diğer kazalarda yada tıbbi olgularda ciddi oranlarda ölümlerin ve sakatlanmaların azaltıldığı görülmektedir.

Sağlık Hizmetleri alanlar gibi hizmeti sunanlarında bazı beklentileri vardır. Sağlık kurumlarında hizmet kalitesinin artırılması ve hedeflerine ulaşabilmesi için personelin istekli,etkin ve verimli çalışması zorunludur.

112 ASH çalışanlarında çok yoğun çalışmaları,her an nasıl göreve çıkacaklarını bilememelerinin verdiği tedirginlik içinde olmaları, hasta yada hasta yakınlarıyla sağlıklı ve doğru iletişim kuramama kaygıları,ilk olay anı ve olayın heyecanının verdiği sebeplerle tükenmişlik ve memnuniyetsizlik artmaktadır.112 ASH’ de çalışan personelin çalışma motivasyonu düşmektedir.112 ASH çalışanlarının 5-6 günde bir çalışan , nöbetleri rahat geçen ve gidilen her vakada hasta nakil etmekten başka bir yapılmayan birim gibi algılanması, ancak bu durumun böyle olmaması bunun sonucunda personelde motivasyon eksilmesi ve ilerisinde 112 ASH çalışanı olmak istememesine neden olur.

112 ASH ; Kamu Hastaneler Birliği, Halk Sağlığı Müdürlüğü ve Sağlık Müdürlüğü olmak üzere 3 kuruluşa bağlı çalışır. Kamu hastane ve Halk Sağlığı birimleri B1 ve B2 olarak 2 ye ayrılır. B1 ; 1 doktor, 1 acil tıp teknisyeni yada sağlık memuru ve 1 şoför den oluşur. B2 ; 1 acil tıp teknisyeni,1 sağlık memuru yada 2 acil tıp teknisyeni ve 1 şoför den oluşmaktadır. Sağlık müdürlüğü birimleri A1 ve A2 olarak ayrılır. A1; 1 doktor , 1 ATT ve 1 şoför A2; 1 paramedik,1 ATT ve 1 şoförden toplamda 3 kişiden oluşur.

112 ASH istasyonları, merkez ve kırsal kesimde olmak üzere çeşitli yerlerde kurulmuş ve çalışma göstermektedir.Bu yerler hastane TSM yada ASM de belilrlenen bir yer olabildiği gibi kırsalda da belirli bir binada çalışma göstermektedir.Bu bakımdan istasyon çalışanlarında güvnlik olmadığı gibi güvensiz çalışma şartlarıda mevcuttur.

112 ASH Komuta Kontrol Merkezinden gelen her vakaya çıkma zorunluluğu vardır ve çıkılan her vakanın vaka veriliş,çıkış,vakaya ulaşma,hastaneye ulaşma ve istasyona geri dönüş saatleri takip edilmektedir.Sağlık bakanlığı’nın belirlemesiyle her vakaya anons geldikten sonraki çıkış süresi en fazla 1 dk olmalıdır. 1 dk üzerinde çıkılan vakalarda inceleme yada geri bildirim yapılmaktadır. 112 ASH çalışanlarının bir adet vaka formu bulunmaltadır bu deftere hasta kayıtları, bilgileri ve saatleri protokol dahilinde kaydı yapılmaktadır. Ayrıca kaydedilen bu bilgiler sonrasında 112 ASH ‘ne ait bir sistemden bilgisayar ortamında da kayıt altına alınır.

112 ASH istasyon çalışanları istasyon içinde mevcut kayıt ve evrak işlerini kendileri yapmala birlikte bulundukları ortamı ve ambulansı kendileri temizlemektedir. Cihaz ve malzeme takiplerini yapmaktadır. Aylık olarak istasyon depo ve ambulans ilaç-malzeme takiplerini rutin olarak yapmaktadır.112 ASH çalışanlarının bu kadar iş yükü ve sorumluluk üzerine gittikleri vakalarda karşılaştıkları haksız olumsuzluklar dolayısıyla; aşırı stres , sinir , kaza yada darp sonrasında karşılaştıkları meslek hastalıkları vardır.

ENFEKSİYON HASTALIKLARI

Bu kadar iş yükü, vakaların çok olması ve çalışma şartlarının olumsuz olması ve bunların üzerine istasyon-ambulans bakımını ve temizliğini yapmaları yapmalarını, yorgunluk nedeniyle dikkat etmememleri sonucu enfeksiyon hastalıkları oluşabilir.Enfeksiyon hastalıkları sistit vb. hastalıklar olabildiği gibi hastaların kan ve vücut sıvılarıyla bulaşan hastalıklarda olabilmektedir.

Hastane ve istasyon şarlarının kötü olması temizliğe ve hijyen kurallarına tam uyulmaması enfeksiyon hastalıklarına neden olur.

Sistit: idrar kesesinin iltihaplanmasıdır. 2 tipi vardır; mikrobik ve intersitisyel sistittir.

BULAŞICI HASTALIKLAR

Ambulansların hastaları en kısa sürede en yakın hastaneye ulaştırılması sırasında hızlı gitmeleri ve 112 ASH personelinin hareketli araç içinde hastaya müdahale etmesi sırasında hastaların kan ve vücut sıvılarına maruz kalabilirler. Bu da bulaşıcı hastalıklara neden olabilir.Bu hastalıklar bütün bulaşıcı hastalıklar olabilir.

AIDS: HIV etkeni nedeniyle insanlarda bağışıklık sisteminin çökmesine neden olan bir hastalıktır.

Hepatit A: Hepatit A virüsünün neden olduğu bir hastalıktır. Dışkı yolu ile bulaşır.7

Hepatit B: Sarılık olarak bilinir. Karaciğer ilthaplanmasına neden olan bir virüstür. Doğal bağışıklığı olmayan kişilere aşı ile koruma sağlanmaya çalışılır. Oldukça bulaşıcıdır.

Hepatit C: Özellikle karaciğeri etkileyen bir enfeksiyondur C virüsü sebep olur. Kronik enfeksiyona neden olduğu gibi uzun yıllar sonra sirozada neden olur. Siroz sonrasında; karaciğer yetmezliği ve karaciğer kanseri yada ölümcül kanamaya sebebiyet verebilecek, yemek borusu ve midedeki damarlarda aşırı şişmeye yol açabilir.HCV li kimseden bir iğne yaralanması sonucu yakalanma riski %1.8 dir.Eğer kullanılan iğne boşsa ve yara deliği derinse risk daha yüksektir.

Domuz Gribi: Gerekli koruma yöntemlerinin uygulanmaması yada elde yeterli koruma malzemelerinin bulunmamasından dolayı son yıllarda yaygınlaşan, hayvanlarda bulunan virüsün insanlara bulaşması sonucu oluşan ve ölüme sebebiyet verebilen hastalığın sağlık personellerine de bulaşmasıdır.

Ambulans telsiz ve siren sesisnin yüksek olması ve bunun sonucunda sağlık personelinde zaman içinde oluşabilecek çeşili işitme sistemi hastalıkları mevcuttur.Önlemi alınmaz yada dikkat edilmezse işitme engeline kadar gidebilir.

METABOLİK HASTALIKLAR

112 ASH ve acil servisde çalışan sağlık personelinin sürekli stresli ve hareketli bir ortamda çalışması ve gerekli vücut dengesinin olmaması doğrultusunda kalp de çeşitli aritmiler ve kalp yetmezlikleri oluşabilir. Vücutta sinir stres kaynaklı diyabetus mellutus oluşabilir.

Tip 2 Diyabet: Kalıtımsal ve çevresel etkinliklerin birleşimi ile oluşan kan-glikoz seviyesinin aşırı seviyede yükselmesiyle(hiperglisemi) sonuçlanan metabolik bir bozukluktur.

Varisler:24 saat nöbet usulü çalışma düzeniyle çalışan personelin sürekli ve uzun süre ayakta olması nedeniyle varisler oluşabilir. Varis;bacaklardaki toplar damarların uzamış, genişlemiş ,kıvrımlanmış kapakçıklarının yetersiz hale gelmesine denir.

ROMATİZMAL VE ORTOPEDİK HASTALIKLAR

Çalışanların mesleki çalışmaları hasta taşıma tekniklerini de içermektedir.Taşıma teknikleri ne kadar doğru uygulanırsa uygulansın hasar bırakmaktadır. Özellikle merkezde yüksek katlı binalardan hastaların indirilmesi,kişi sayısı ve vücut yetersizliği gözetmeksizin herkesin işini yapması, aşırı kilolu hastaların acil bakım ve tarnsportunun gerçekleşmesi sırasında oluşabilecek hastalıklardan bazıları; kırık, çıkık, ve burkulmalar, sürekli devam eden kas ve eklem ağrılarıdır.

Fibromiyalji (FM): yaygın kas iskelet sistemi ağrısı, uyku bozukluğu ve yorgunluğun çoğu kez birlikte bulunduğu kronik bir ağrı sendromudur.Fibromiyalji uzun süreli yaygın vücut ağrısı ve vücutta tanımlanmış 18 spesifik bölgenin en az 11’inde hassasiyet vardır.

SOLUNUM SİSTEMİ HASTALIKLARI

Allerjik Astım: Sağlık personelinin çalıştığı ortamın her türlü bakteri ve virüs bulunabilme ihtimali yanında kullanılan malzemelerden (eldiven vb.) allerjik astım olma ihtimali varıdr.Allerjik Astım; hastanın duyarlı olduğu bir yada daha fazla alerjenin olmasıdır.

Kronik Bronşit: sağlık personeli çalışma şartlarının yetersiz olmaı nedeniyle ortaya çıkabilen bir hastalıktır. Bronşit ; akciğere giden hava yollarının iç yüzündeki zarın iltihaplanmasıdır.

CİLT HASTALIKLARI

Acil servisde yada ambulans içerisinde hastaların çeşitli yerlerle temas etmesi ve tam anlamıyla dezenfeksiyon işlemlrinin yapılmaması sonucu; mantar, egzama, zona vb. cilt hastalıklarına kapılmasıdır.

PSİKOLOJİK HASTALIKLAR

Psikolojik durum bozuklukların neden olduğu rahatsızlıklardır.Bunlardan bazıları ;

Panik Atak: Sürekli stresli çalışılan ortamlarda çalışanların zamanla giderek gelişen olumsuzluklar sebebiyle, her an bir şey olacak hissine kapılıp panik ataklar geçirmesidir.Yoğun korku, kaygı, yoğun endişe karışımı bir nöbettir.

Tükenmişlik Sendromu: Çalışan kişilerin %80 inin çalışma hayatında karşılaştıkları bir hastalıktır.çalışan kişinin kendisini aşırı iş yükünden kaynakalanan, sürekli yorgunluk hissetmesi, huzursuz ve üzerindeki baskılar nedeniyle hızlı duygu değişimleri yaşaması, hiç bir şey yapamayacak kadar isteksiz ve halsiz olmasıdır.

112 ASH ve acil servis çalışanlarının psikolojik olarak sürekli duygu değişimi yaşamaşarı nedeniyle; sık rahatsızlıklar görülür.Bununla birlikte asabiyer bozuklukları oluşur.

AMBULANS KAZALARI

Ambulan kazaları tüm sağlık personeli için büyük risk taşımaktadır. Amaç; hastaya ilk yardım ve ileri yaşam desteği sırasında en kısa sürede bir sağlık kuruluşuna sevk etmektir. Bu nedenle hızlı gitmesi sonucu oluşan kazalar her yıl giderek artmaktadır. Son yıllarda ATT ‘ lerin kısa süreli bir eğitim sonrasında ambulans şoförü yetkisinin verilmesinin de payı büyüktür. Bununla birlikte personel eksikliğinden gelen nöbetlerin sık ve fazla olması nöbet aralarının az olmasıyla dinlenilememesi sonucu kazalar oluşabilir. ”evet can taşıyoruz” fakat kendi sağlığımız olmazsa o Can’a da bir faydamızın olmayacağı bilinmeldir.Ambulans kazaları sonrasında oluşan psikolojik yada bedensel travma durumundan kurtulmak oldukça zordur. 112 ASH çalışanlarının kazalardan sonra tekrar çalışmak istememesi, başka birimlere geçmek istemesi gözlemlenmiştir.

Travma çeşitleri: Kafa travmaları, servikal(boyun) travmalar, omurga travmaları, toraks(göğüs) travmaları, pelvik bölge travmaları ve ekstremite travmalarıdır. Bu travmalar hayatı tehlikeye soktuğu gibi vücutta hasar bırakma olasılığıda yüksektir.

Sonuç olarak kazaların giderek azalmak yerine artması; bu konuda yeterli çalışmaların yapılmadığını, nedenlerin tam olarak araştırılıp çözüm üretilmeye çalışılmadığı, olan çözümlerin de yetersiz olduğunu gösterir. Bu durum oluşan her kaza sonrasında sağlık çalışanlarında; güven ve çalışma motivasyonlarında azalmalara neden olmuştur.

DARPLAR

112 ASH , acil servis çalışanları ve diğer tüm sağlık çalışanlarının emeğinin taktir edilmediği gibi bir de darp edilmesi, çalışanların en çok muzdarip olduğu konudur. Gittikleri her vakaya şüpheci ve korkuyla gitmeleri, ulaştıklarında karşılaştıkları bu nedenini kendileri bile bilmedikleri, cahilce yaklaşım sonucunda hasta yada yaralıya yeterli acil bakımı uygulayamamamktadır.

Hasta yakınları tarafından uygulanan şiddet ve taciz 112ASH çalışanlarının hastaya yapacakları yaşam destek unsurlarının engellenmesi demektir.Canla başla hastayı hayata döndürmeye çalışan acil çalışanları hasta yakınlarından daha çok, o hasta için kendilerini paralamakta iken ; engellenmesi , darp edilmesi, saldırıya rağmen kendi hastasıyla birlikte baska hastalarında mağdur edilmesi anlamına gelir.

Mesai kavramı olmadan 7/24 çalışma düzeni olan bir birimde çalışanların bu tür çirkinliklerle karşılaşması oldukça psikolojik bir baskı oluşturmaktadır. Bu baskı yanında aldıkları penetral yada künt travmalarla kişilerin çalışma hayatını oldukça etkilemektedir.

Künt travma: Künt bir nesneden veya uygulanan diğer saldırıların neden olduğu fiziksel hasardır.

Penetral travma:Bir nesne tarafından delinmiş deri veya dokularda olan fiziksel travmadır.

Yaptığım araştırma sırasında bende dahil bir çok arkadaşımın en çok yakındığı durum; yüksek katlı asansözsüz binalardan kilolu hastaların indirilip çıartılması sonucu oluşan servikal ve lumber disk hernileri( boyun ve bel fıtıkları) olmuştur. Sürekli yapılan bu iş personel yetesizliği yani 3 kişilik ekibin o hastayı taşımaya yetmemesidir.

Lumber ve Servikal Disk Hernileri: İki omur arasında omurgaya binen yükü emen v eşit dağılımını sağlayan disk olarak tanımlanan yapının omuriliğe, boyuna veya sinir köklerine doğru fıtıklaşması sonucu ortaya çıkar.

Hangi vakaya ne tür donanıma sahip ambulans gönderileceğine dair sabit kurallar yok. Sizin hangi hastaya ne tür müdahalelerde bulunacağınıza yönelik de net protokoller yok. Örneğin; hastanede 10-12 kişiyle ancak yapılabilen müdahaleleri ambulansta bulunan sadece iki kişinin yapması beklenebiliyor. Bu ne kadar mümkün olabilir?”

Dezenfektanlara karşı alınacak önlemler, Kansarojen, Mutojen, Anastezik, Sitotoksit maddelerin özellikleri ve kullanımında izlenilmesi gerek yollar ve önlemler, Fiziksel risklerin en aza indirilmesi için ambulans içerisindeki donanımların, siren telsiz seslerinin vereceği zararlardan korunma yolları, Biyolojik faktörlere karşı alınacak tedbirler, Enfeksiyonlara karşı (Hepatit, ABC, HİV) düzenli sağlık taramaları ve aşıların yapılması, Fizyolojik etkiler bırakan ve iş verimini olumsuz yönde etkileyen sesler olarak tanımlanan gürültüden ileri gelen işitme kayıplarının önlene bilmesi ve meslek hastalıkları, Meslek hastalıklarına karşı alınacak önlemler ve Ergonominin çalışma hayatında önemi ile ilgili olarak hasta yaralı taşıma teknikleri konularında personel daha fazla bilgilendirilmeli ve gerekli tüm önlemler alınmalı, çalışmalar yapılmalıdır.

Hazırlayan
Att Gizem Erkut
Denizli 112

http://www.saglikpersonelihaber.com / Özel Haber
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
Gönder Cevapla


Forum'a Git:


Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir